Hienoa, että EU vihdoin pohtii, kutsuisiko terroristijärjestöksi hallintoa, joka on murhannut alle kuukaudessa kymmeniä tuhansia maansa kansalaisia ja vuosikymmenet tukenut ihmisten alistamista vihalle ja tuholle Lähi-idässä.
Joidenkin arvioiden mukaan Iranissa murhattuja kansalaisia on jopa 80 000, mutta vähintään 30 000, vammautetuista, kidutetuista, raiskatuista tai muutoin pahoinpidellyistä puhumattakaan. Mistä EU:n pohdinnat kertovat? EU tietää melko varmasti, että Iranin islamistisen tasavallan viimeiset hetket ovat käsillä - mikään muu ei selitä asiaa.
Lopputulos ei ole kuitenkaan yksinkertainen tai selvä. Kiina ja Venäjä varustavat islamisteja tälläkin hetkellä raskain hyökkäys- ja puolustusasein, USA sekä Israel taustalla ovat valmiita tukemaan Iranin kansalaisia ja regiimin kaatamista. Riskejä ja hyötyjä lasketaan joka puolella, koska tilanne voi eskaloitua miten hyvänsä. Qatar ja Turkki yrittävät estää Trumpin hyökkäyksen, koska heidän vaikutusvaltansa vähenee, mikäli islamistinen tasavalta kaatuu. Trump miettii taatusti bisneskuvioitaan.
Toivon sydämestäni, että iranilaisten vuosikymmenten vastarinta saa nyt ansaitsemansa tuen. He ovat omalla äänellään, omilla ruumiillaan ja hengellään raivanneet tien vapaudelle. Mutta onnistuuko se nyt ja milloin se onnistuu? Jos ulkopuolista tukea ei tule, hallinto yksinkertaisesti tappaa ihmisiä niin kauan, että selviää tilanteesta.
Lähi-idän historiallisesti valtava tapahtuma ei ole juuri Suomessa kiinnostanut, kun katsoo uutisotsikoita. Sosiaalisesta mediasta ja youtuben kanavilta löytyy liki reaaliaikaista seurantaa sikäli kuin suljetusta ja valvotusta Iranista tihkuu tietoja. Diasporassa elävät iranilaiset ovat järjestäytyneet ja pitävät ääntä siinä missä länsimaiset aktivistit ovat pääasiassa hiljaa - siitä mistä ei voi puhua, täytyy vaieta.
Median painopistettä olen ihmetellyt minäkin.
VastaaPoistaIranissa tuhansia tapettu ja miljoonat vaarassa todella konkreettisesti, mutta USA:n sisäpolitiikka meillä keskiössä?!
Voi olla että Iran tulee kunnolla esiin vasta kun Trump/USA iskee sinne, ja se on vasta sitä kautta, USA:n kautta merkittävä? En ihan ymmärrä.
(Kun meillä pääuutisissa!? on esillä USA:n pakkasetkin, niin mistä ihmeessä tässä fiksaatiossa on kyse. Kiristääkö Trump-vanne niin päätä ettei muuta maailmaa enää ole olemassakaan? )
Iranin nuoret naiset ja miehet kamppailevat vapaudestaan.
Pitäisi olla koko ajan seurannassa, ja tuki vähintään sama kuin Ukrainalle.
jope
Ja jos jossain naisten taistelu omasta arvostaan ja tasa-arvostaan on ollut menossa jo pitkään, niin tuolla. Aivan uskomattomia tarinoita, sellaista rohkeutta ei voi meillä lännessä kuvitellakaan. Greta T:tä en ole nähnyt heidän asiallaan vaikka muuten kohteita löytää. jope
PoistaVielä USA:sta. Fiksaatio Suomessa siihen suuntaan v-tuttanut jo pitkään. Koko kulttuuritietoisuutemme pyörii sen ympärillä. Ja sitten samalla, nyt, valtavat poliittiset antipatiat. Molemmat niin kuin siellä olisi uusi omakuvamme josta pitää koko ajan puhua ja jota pitää kelata niin kuin analyysi jenkeistä olisi analyysi meistä.
PoistaItse pidän monista asioista USA:ssa, mutta en kuluta sitä koko ajan niin kuin muuta ei olisikaan. USA:n presidentti ei ole "minun presidenttini" on se sitten hyvis tai pahis.
Jos USA voi auttaa Iranin nuorisoa niin se on hyvä. Jos.
jope
Juuri tämä USA-fiksaatio on uskomaton. Euroopan omat ongelmat ovat täysin pimennossa. Trump nielee kaiken tilan, ja hän on nyt myös kaikkien odotusten kohde: monien toiveikas haave/ pelko / mikä lie on, että juuri USA olisi hajoamassa seuraavaksi Trumpin vuoksi. Tätä odotetaan vesi kielellä. Iranista hiljaisuus. Tänään todistin jopa sitä, että Iranin kymmenien tuhansien teloitukset ovat eräiden jenkkikommentaattoreiden mukaan itse asiassa Mossadin ja USAn niskoilla, mutta suurin osa on hiljaa - myös dokumentoidut uhrimäärät kiistetään, niille nauretaan, kuten P. Morganin Unsencored-ohjelman vasemmistolainen vieras.
PoistaMulle Iranin naiset ja miehet ovat todellisia feministejä ja systeemin kaatajia. Ensimmäisessä maailmassa on ensimmäisen maailman ongelmat, jotka nekin voivat kyllä muuttua vakaviksi. Ongelma on vähän se, että länsimedia on alunperinkin rummuttanut omalla vaatimattomalla panoksellaan islamistit ja kommunistit Iranin johtoon 70-luvun lopulla. Ei Neuvostoliitossa ja sosialistimaissa nähty tämän vallankumouksen ongelmallisuutta. Ei kehitetty teoriaa imperialisteista ja kolonialisoijista. Ne kehitettiin toisia alueita varten. Hiljaisuudella on pitkät juuret monissa instituutioissa, myös akateemisissa. Vain tietyt asetelmat ovat isojen massaprotestien aihe.
En usko, että Trump hyvän hyvyyttään puuttuu Iranin asioihin, mutta olisi iranilaisten kannalta syytä puuttua, motiiveista viis. Jos USA iskee, Trump on tietenkin syyllinen vaikka munattomat nillittäjät eivät ole itse nostaneet sormeaan Iranin kansan hyväksi. Islamistihallinto tappaa tiensä ulos tästä sotkusta ellei asiaan puututa.
Kyllähän Suomessakin esimerkiksi poliitikot vasemmalta oikealle yksityishenkilöinä saattavat ottaa kantaa Iranin tilanteeseen mutta ei tästä ole tullut mikään iso teema. Iso linja tämä.
PoistaOlin teini-ikäinen uutisfriikki kun shaahin hallinto kaatui ihan 70-luvun lopussa ja islamilainen vallankumous tapahtui. Oli koko ajan suurin uutisaihe. Khomeini odotteli Pariisissa lähtökuopissa milloin teokratia on syntynyt ja hän voi tulla paikalle sen johtajaksi. Pianhan sitten NL miehitti Afganistanin ja seuraavana kesänä Lech Walesa aloitti Puolassa solidaarisuusliikkeen henkeäsalpaavalla tavalla. Näitä kaikkia uutisia hengitettiin päivästä päivään. Tein äsken pikaisen kierroksen ja Iran oli sielläkin aika vähän esillä. Epstein näytti olevan muutaman ison eurooppalaisenkin mediatalon pääaihe. Jonkinlaiseen uutiskakofoniaan usein päädytään. Silppuun jossa todella suuret aiheet jäävät inhimillisesti kiinnostavampien jalkoihin.
PoistaUSA:n sisäpolitiikan jatkuvaa uutisointia Suomessa en ymmärrä. Puhumattakaan paikallisista säistä ja superbowleista. Kun tehtiin DCA niin muutaman hetken Bidenin ajan palvonta oli suurta, myötähäpeää herättävää. Nyt sitten kun Trump, päät jakautuivat, palvonta jäi mutta syntyi varma tietoisuus ketkä ovat USA:ssa hyviä ketkä pahoja. Ihmisiä ei tietenkään saada kadulle ampua mutta mittasuhde Iranin tapahtumiin verrattuna valtava.
Nyt pitäisi lähteä tuonne ulos viemään koiraa pitkälle metsälenkille kahdenkymmenen pakkaseen. Niin teemme aina viikonloppuisin, itsellekin tärkeää. Katsoin pitkänajan ennusteen ja tätä on luvassa ehkä maaliskuulle saakka polaaripyörteen hajoamisen seurauksena. Pieni lauhtuminen toki tulossa väliin. Meidän auto tuskin kestää näitä kylmäkäynnistyksiä pitkään? Vesa taidat olla karaistuneempi pakkasiin keskisuomalaisessa maisemassa, ja Kainuussakin, paljon liikkuvana. Mä suoraan sanottuna en nauti. Talvi ok mutta se liian pitkä ja liian kylmä. Tein kerran aiheesta aidosti banaalin iskelmäsanoituksekin, jossa kertsi meni: Tää on ollut pitkä talvi/liian pitkä talvi./ Miten se niin kauan saattoi kestäkään? // Tää on ollut pitkä talvi / liian pitkä talvi./ Se kuluttanut loppuun on /sata kynttilää.
Ei mennyt läpi iskelmätähdille vaikka se oli hyvin sävelletty ja sisälsi myös helposti avautuvan mielenterveydellisen näkökulman.
jope
Jope, on kai erilaisia tuotantoyhtiöitä nykyään, joille voisi tarjota sävellyksiään ja sanoituksiaan...
PoistaOsaatko muuten soittaa huuliharppua? Olen katsonut videoita, joissa seniorimiehet puhaltelevat maukkaasti. Niinpä ostin itselleni blueshuuliharpun. Katsoin erilaisia opetusvideoita, mutta sitten kärsin akuutista turhaumasta. Huuliharppu lepää hyllyn päällä.
Jos osaat soittaa tai Vesakin, kertokaapa mulle pari vinkkiä. Yksittäiset äänet tuntuvat toivottoman vaikeilta ja myös sellainen kuin bending eli sävelen taivuttaminen alaspäin.
Huh, aikaisemmassa ketjussa puhuin kommenttipaastosta ja sitä kohti kyllä täytyy mennä.
Pitää lähteä kohta starttaamaan omaa vanhaa Fiatia, joka on kyllä hyvin palvellut niin surussa kuin tuulessakin.
Jari.
Joo Jari, kaverin kanssa tehtiin noita noin kolmisenkymmentä noin 15 vuotta sitten, kontaktejakin oli mutta homma ei mennyt eteenpäin. Eräs levy-yhtiökonkari joka on ollut nyt esillä paljon siinä Iskelmä-Suomi tv-sarjassa sanoi että ainakin kymmenen olisi mennyt levylle asti...80-luvulla. Oltiin siis auttamattomasti myöhässä, levyjä ei enää juuri tehty 2010-luvun alussa, isoilla nimillä jotka teki omat hovitekijät mikä ihan ymmärrettävää. Kaveri teki yhden jutun sitten Edun kanssa omakustannesinkkuna, se soi joskus jossakin, mutta ei siitä sen enempää tullut. Motiivi mulla noita tehdessä ei ollut mikään mieletön itseilmaisu, enemmänkin pieni lisäansio, mutta kyllähän niin slaagereihin muutama hyväkin rivikin tuli laitettua. Muistan just just biisien nimiä, Tuulet planeetan, Kesän viimeisellä rannalla, Tuuli piirtää sateeseen, Muistan muistan aina...
PoistaNo, kaikenlaisia projekteja sitä on itse kullakin pitkän elämän aikana ollut. Tuo ei ole edes minun säälittävin räpistys, hah
jope
On ollut hauska projekti! Mä osaan hiukan rämpyttää kitaraa, ihan perussoinnut. Enää ei ole kitaraa. Olen käynyt ehkä kahdella pianotunnilla. Livistin, ei ollut mun juttu.
PoistaMullakin kaikki perussoinnut hallussa ihan ja aivan perustasolla.Meditatiivistä joskus vain kierrätellä sointukulkuja hiljaisuudessa. Suosikkejani mm. Neil Youngin Hey hey, my my jonka kierto (ja sanat) toimivat hyvin. Myös Dylanin Don´t think twice....jossa jo enemmänkin niitä sointuja.
Poistajope
Mulle kitara oli elämänkumppani. Kitarat, efektilaitteet, vahvistimet noin kotioloissa. Sitten tulivat niveloireet sormiin, enää ei ole kitaroita. Olen kai myös siksi lohdukseni kirjoittanut paljon kommentteja tänne... Ehkä niinkin. Näppäimistön käyttäminen vielä toimii.
PoistaSuhde kitaraan oli hyvin intiimi, että siis lähinnä kahdestaan. En ollut lahjakas haluamallani tavalla.
Kuten sanoit, Jope, tuo meditatiivisuus.
Jari.
Jope, älä ihmeessä jätä tuota hommaa! TUULI PIIRTÄÄ SATEESEEN on ihan heti tätä päivää laulun nimenä.
PoistaPitää vain tutkia vaikka tekoälynkin kanssa mikä on markkinoiden meininki tänä päivänä. Sisältöjä tarvitaan. Sellaisia mitkä vetoavat tunteisiin.
Markkinoita vastaan ei kannata taistella, mutta voi markkinoiden sisällä sanoa jonkin oleellisen pointin.
Ei saa syrjäyttää itseään eikä uskoa kaikkea.
Sähän voisit toimia niinkin, että teet sanoituksen ja sävellyksen niin, että ne toimivat sulle yhteen, mutta sitten tarjoat jollekin yhtiölle ainoastaan sanoituksen.
Joku sitten säveltää sun sanoitukseen uuden sävellyksen, mutta sä olet sanoittaja ja saat siitä palkkiot.
Mulla on äkisti sellainen etukäteisoletus, että nimenomaan tunteisiin vetoavia sanoituksia kaivataan. Voisi siis tehdä lähestymisen sanat edellä.
No joo, en tiedä.
Jari.
Kiitos kannustuksesta, sen sinä todella osaat, mutta nuo ovat jo menneen talven lumia.
PoistaYksi biisi jäi kuitenkin mieleen sillä tavalla että se oli simppeli rakkaustarinalaulu mutta lainasin siihen filosofista käsitteistöä Heideggerilta ja Sartrelta ja silti ihan jukeboksiin sopiva perusjampalle sopiva olisi ollut. Kaksi maailmaan heitettyä, oli slaagerin nimi.
No, monessa mielessä elämäni on ollut suuripieni Jos-kertomus. Niin kuin aika monella.
jope
Ja niin, kadonneen rakastetun kuvanhan se tuuli sinne piirtää. Tunteellisuutta chanson hengessä siis siinä oli.
PoistaOlen muuten kerran oik. nähnyt sateen johon tuuli tarttui ja tehnyt sinne pyörteitään, kuin kuvia. Siitä se kai tuli.
Ja meni.
jope
Höpsis!
PoistaUsko nyt vain mitä ääni Vaasasta sulle sanoo.
Jari.
20-vuotias nätti nuori nainen voi laulaa sun sanoitusta. Sinähän et kuvassa näy, mutta ihmiset kuulevat sun sanoituksen, josta saat maksun.
PoistaJos tuo nuori nainen vaikuttaa sanoituksen myötä hieman kokeneemmalta kuin on, se on vain asialle eduksi.
Jari.
Viime talvi oli liian pitkä, se ei tuntunut loppuvan lainkaan. Saa nähdä mitä tästä tulee. Tykkään talvesta, mutta 2-3 riittää mulle. Auto on kovilla myös. Luonnolle ja rakennuksille varmasti hyvä olla lumipeitteen alla, mieluummin siellä kuin loputtomassa räntä- ja vesisateessa. Kommentoin tuota Iran-asiaa tuonnempana. Kännykästä loppuu akku.
VastaaPoistaMetsässä käytiin hytisemässä. Hentomielenä ajattelin surulla siellä normaalisti aina nähtävillä olevien peurojen ja kauriiden, usein myös kettujen, sinnittelyä. Nyt niitä ei näkynyt missään. Tälläinen jäätalvi on niille kyllä kova paikka, pakkanen tappaa armotta.
PoistaPitäisi kai ajatella evoluution kautta mutta en aina osaa.
Kävin myös ostamassa uuden defa-letkun autoon. Saa nähdä toimiiko lämmitysjärjestelmä enää kun sitä ei ole viiteen vuoteen käytetty.
jope
Ymmärtääkseni Iranin tilanteen keskiössä ovat sellaiset käsitteet kuin arvokriisi ja arvokuilu.
PoistaNuoret ovat nähneet netin kautta mikä on maailman meininki.
Ajattelen nyt filosofisesti, enkä ryhdy puhumaan tässä talouskysymyksistä.
Suuri järistys on käynnissä. Luultavasti sitä ei mikään kykene enää pysäyttämään.
Jari.
Muistatko miten Kreikalle naurettiin ylimielisesti ja halveksivasti oliko se 10 vuotta sitten?Tyyliin eikö tuollainen paskamaa pitäisi potkaista EU:sta pihalle...
PoistaNyt meillä:
-pienempi talouskasvu
-suurempi valtionvelka
-korkeampi työttömyys
jope
ja nämähän pitkäkestoisa kehityskulkuja, eivät juuri nyt vallassa olevan hallituksen aikaansaamia. Marinin kautena toki työllisyys oli parempi, koska julkisella sektorilla silloin paljon paremmin työpaikkoja. Julkisella = ei todellista talouskasvua. Julkisella = hintana velka.
PoistaNykyinen hallitus on kusessa ja seuraava tulee olemaan vähintään yhtä paljon ellei enemmänkin.
Demarivetoinen hallitus, joka joutuu tekemään 10 mrd leikkaukset tulee olemaan kova paikka monelle. Siinä lapsenusko jonkinlaiseen oikeisto-vasemmisto -näkemykseen taitaa mennä viimeistään.
jope
Kunhan nyt eka katsotaan kuka demarien joukkoja johtaa. Joka tapauksessa saavat luultavasti isoimman äänisaaliin, vaikka kok, kesk ja ehkä persutkin nousevat hengittämään parin / muutaman prosentin päähän.
PoistaMutta on ihan noin niin kuin kuvaat, Jope - leikkauksia on pakko tehdä niin julkisesta sektorista kuin tukimuodoista tai tukimuotoihin. Se voi olla paha paikka demareille. Suomessa on todella iso julkinen sektori verrattuna meidän tuloihin. Tavallaan on hauskaa, kun valtio voi tarjota töitä, mutta sillä on hintansa. Ei sellainen maa taloudellisesti ole kovin ketterä tai hyvässä kunnossa, jos muuten talous sakkaa.
PoistaTalvesta tykkään kyllä. Mutta onhan se energian ja auton ja muun tällaisen Suomessa vähintään puolipakollisen kannalta todella hankalaa. Meillä on vähän yli 8-vuotias eli suhteellisen uusi auto. Se on hyvä peli, mutta koville joutuu etenkin akku näillä keleillä, kun ei ole lämmintä autopaikkaa. Mulla on autossa webasto - hyvä kylmillä keleillä, mutta kovin pitkään sitä ei voi pitää päällä, ehkä max 20 min, ennen käynnistämistä, koska sitten akku menee varmuustilaan liian matalan varauksen vuoksi. Pitäisi varmasti ostaa uusi akku. Jo viime talvena, kun Kainuussa oli se 36 pakkasta, teki aika lailla tiukkaa saada auto käyntiin taivasalta, mutta lähtihän se toki. Täytyy muistaa ajaa useamman kerran viikossa pidempi lenkki, että latautuu kunnolla.
PoistaMulla sisätilalämmitin, aamulla selviää toimiiko se. Piuha jakaa käsittääkseni virtaa myös moottorilämmittimeen. Suoraan sanottuna en tunnista edes minkä näköinen se on. Pidemmän lenkin ajan välillä mielelläni. Motaria puoli tuntia suuntaansa ja takaisin. Mulla ajatus kulkee silloin hyvin ja on rento olo. En ole tod. mikään automies tms. mutta pidän ajamisesta kyllä. jope
PoistaJos muuten haluatte seurata Kiovan arkea juuri nyt, annan vinkiksi Tanya Fionan kanavan. Siis Tanya Fiona.
VastaaPoista(Taisin jo aikaisemmin antaakin.)
Jari.
Kävin katsomassa videota, joka on kuvattu 21.1.26 - sähköt ovat tuolla videolla poikki. Ei ole kyllä helppoa elää Kiovassa talven päivinä, tuskin olisi kesälläkään.
PoistaTaisi olla Tanyan viimeisin, jota itse tuossa tuijottelin toisin sanoen vanhojen ihmisten kärsimystä Kiovassa.
PoistaSinänsä hyvää dokumentoivaa työtä Tanya tekee.
Jari.
Vielä tuonne aiempaan: olisi hauska nähdä ne Jopen sanoitukset! Onko sulla niitä vielä tallella?
VastaaPoistaItsellä ei ole tallella, säveltäjällä on, se aina välillä pyytelee joidenkin rivien kohdalle muutoksia, kun on uudelleen niitä säveltänyt ja niitä johonkin vielä yrittelee. Julkaissut siis on yhteesä kolme biisiä. Pari bluessanoitustanikin on levytetty mutta omakustannusjuttuja kaikki. Mutta tuo juna jo meni omalta kohdalta. Päätin uskoa Seppo M:n levygurun sanoja että hyviä periaatteessa mutta too late boys.
PoistaTykkään deletoida melkein kaikkea. Tuntuu aina helpotukselta kun tiedostoista katoaa mikä yritelmä milloinkin. No, viime aikoina yritelmä on survival-yritelmä omassa elämässä. Työnkuva vaihtuu ehkä pian kun sydän alkoi oireilemaan. Eli ne kulutetut sata kynttilää aiheellisia taas.
Eräs työkaveri sanoi että se ei heitä pois mitään. Sorkkarautojakin useita autotallissa. Mulla nuorena ja joskus vieläkin eräänlainen naiivi fantasia siitä että kävisin vaikkapa uimassa kilsan maauimalassa ja saunassa, pukisin päälle poistuessani uuden vaatekerran jokaista asustetta myöten ja kävelisin pois päällystakin taskuissa kaikki mikä mulla on.
Sellainen keveys, eh. No, fantasia on fantasia.
Evoluution ja perheen kannalta tuollainen typerys olisi ihan nolla. Vaimo ja penskat tarvitsevat kaikkialla miehen ja isän joka kerää varastoon kaiken tarvittavan vaikka ydinsodan varalle. Kyllä minusta liamneesonkin löytyy.
jope
Mielestäni vähäistämisen aspekteja ei saa sotkea. Jossain vaiheessa jokainen järkevä ihminen tajuaa, että on maallisissa merkinnöissään haalinut liikaa tavaraa itselleen. Syntyy vähäistämisen tarve, tuska, riemu. Reppua täytyy keventää.
PoistaJos joku ajatus on tiedostona koneessa, sitä ei tarvitse vähäistää. Ei myöskään paperitulosteita tuosta vain vimmaisesti.
Jos ajatellaan luovuutta ANTAMISENA, niin siellä omassa kansiossa saattaa olla antamisen alkumuoto, joka tarvitsee ehkä vuosikymmenten kypsyttelyn. Sitten tulee valaistuminen, josta kaikki iloitsevat, paitsi kateelliset ja ankeuttajat.
Jari.
Lisäksi on kestettävä kirkuva pettymys. Siihenkin viittasin romaanin aiheena Vesalle.
PoistaJollekin tyypille tulee koko ajan kirkuvia pettymyksiä. Tätä A. Kivi ei laisinkaan tajunnut. Hänelle ei tullut jatkuvasti kirkuvia pettymyksiä. Ehkä jollekin hänen aikalaiseen tuli esimerkiksi Toivo Märkävaaralle.
Mutta tänään tulee joillekin kirkuvia pettymyksiä. - Kirjoitat romaanin, jossa on 600 liuskaa eikä siihen vastata muuta kuin vakiopaperilla: ei kiinnosta kustantamoamme.
En usko, että kaikki kirkuvat pettymykset ovat absoluuttisen huonoja, ne ovat vain aikakauteen ja bisnekseen sopimattomia.
Meille A. Kivi on ikään kuin vääryyden ikoni kirjallisuudessa. Ei hän sitä ollut. Häntä julkaistiin, muuten emme tietäisi hänestä.
A. Kivi aika lailla munasi omat tulevaisuuden mahdollisuutensa, hänen luonteensa oli hänen kohtalonsa.
Jari.
Jos ihan totta puhutaan Jari, niin totta kai tälläisessäkin sielussa jossakin on sellainen ajatus, ei nyt ihan haave, että voisi julkaista vaikkapa 98 sivuisen pienoisromaanin marginaalikustantamossa. Mutta olisivatko omat kuvat jotka haluaisi sanoilla piirtää "sateeseen" mitään itseisarvoista uutta tai kiinnostavaa ? Ei . Jäisi vain funktio: olisi kiva olla vähän luova. Eikö se olisi aika keskiluokkainen tunnetila? Puhun siis tässä vain omastani.
PoistaKirjailija haluaa kirjoittaa koska muuta ei voi. Jos voi valita kirjoittaako, ei ole kirjailija. Ja kyllä uskon että blogi-isännällämme, heh, on ollut pakottava tarve kirjoittaa. Tulos on luettavissa.
Aikoinaan kun kirjoitin, siis kun halusin kirjoittaa, siitä jäi päähäni kymmeniä aihelmia, tematiikkaa ja pohjatarinoita, rakenteita jne. Joitakin henkilöitäkin. Kun niitä ei enää tuossa olkapäällä ole, on vapaus mahtavaa. Kirjojen lukeminenkin todella innostavaa, kun ei tarvi yrittää oppia niiden keinoista mitään. Tämä on ihan hyvä elämä näinkin.
jope
(Se mikä mussa on kunnossa luonteessa, muuten on kyllä mahdottoman paljon kehitysvaraa, on ilo toisten ihmisten luovuuden onnistumisesta. Kun joku onnistuu tekemään teoksen jonka arvon koen suureksi, iloitsen hänen puolestaan hemmetisti, henkilökohtaisesti. jope)
PoistaJoo, ilo on hyvä asia. Sitäpä.
PoistaJa mulla on sellainen tunne, että sulla, Jope, olisi oma sanottavasi. Iloa ja havahtumista tuottava. Matkaeväs omassa muodossaan.
Ehkä se tulee kymmenen vuoden kuluttua.
Silloin kun mä en enää ole täällä.
Jari.
Hesarin etusivulta löytyy just nyt ETLAn kuvaaja työttömyydestä.
VastaaPoistajope
Mutta Keha-keskus näkee toisin! Valtion virasto kun on ja valtiolla on ydinarvonsa. Eli salaliittoteoria, joka on ammuttava alas. Kyllä on jämpti niin.
PoistaNiinpä, numerot ovat olleet jo pitkään ja monessa asiassa mielipidekysymys. jope
PoistaSynkkäähän tää on. Maailmassa on valtakamppailu ja sodan uhka toinen toistaan kiduttavimpien ahdasmielisten järjestelmien välillä. Vaikea nähdä hyviksiä, ja kun tietolähteet on kaikki jonkun puolella on aina epävarmaa mikä on totta. Omaan ajatteluun ja perstuntumaan on pakko luottaa - ja on varmaa ettei se pidä kutiaan objektiivisesti kaikissa kohdissa. Tekee mieli keskittyä omaan pieneen piiriin, mutta maailma on yhteinen. Iranin (modernit) ongelmat alkoivat tietenkin jo 50l alussa USAn ja brittien syrjäyttäessä Mossadeqin, jonka jälkeen sosialistit ja nationalistit oppositiossa kidutettiin cian kouluttaman tiedustelupalvelun toimesta vallankumouskypsiksi. Karma toimii. Moni länsimainen ja länsimaiden yhteistyössä toimiva taho pitäisi myös julistaa terroristiseksi. Sitähän ei tietenkään voida tehdä. Moraali ja pragmaattinen etu eivät sovi yhteen. Yst. Jm
VastaaPoistaOlen samaa mieltä - järjestelmien pahuudessa ja toiminnassa on lähinnä on aste-eroja. Se minusta Iranissa on pielessä, että järjestelmä ja kansan halu elää toisin eivät kohtaa ja että siihen ei ole muuta ratkaisua kuin valtion sisäinen väkivalta eli ihmisten tappaminen. Samaan aikaan on totta, että nykyisin liki jokainen konflikti on kansainvälinen ja että eri pelureilla on näppinsä mukana. Iranin sietämätöntä tilannetta on nähdäkseni protestoitu nyt vuosikymmenien ajan, yhä kiihtyvällä voimalla. Joku tuollainen hallinto kuin siellä nyt on, tuhoaa lopulta kaikki mahdollisuudet elää, se on nähty Iranissa ja se on nähty muualla - pelin henki on alistuminen ja eriasteinen väkivalta alistumisen säätelykeinona - yhteiskunta ei kehity vaan taantuu.
PoistaJm, vaikkapa jo klassisen kristillisen opin pohjalta meidät kaikki voisi suurinpiirtein julistaa terroristisiksi jo yksityishenkilöinä, itsensä säilymisen ja vallan kasvattamisen tavoitteeksi asettaneista organisaatioista ja valtioista ja liittoumista puhumattakaan, idässä ja lännessä.
PoistaMutta silti ei voida esim. nyt Irania katsoa rakentavasti siitä kulmasta että 50-luvulla se oli läntisen valtapolitiikan nappula ja tuotos. Tilanne nyt on se että Iranin nuori väestö ,puhutaan kymmenistä miljoonista, ei halua elää ääriteokratian vallan alla. Totta kai heitäkin on ohjailtu, voi olla menossa hybridioperaatio by USA, mutta perussuunta on kuitenkin tuo, vapaustaistelu, epätäydellinen varmaankin niin kuin ne aina ovat, mutta silti.
Itse en lähtökohtaisesti usko että mistään löytyy absoluuttisesti hyvä valta ja voima ja oikeat poliittiset arvot ja absoluuttinen "historian oikea puoli" mutta helppo kokea myötätuntoa nuoriin jätkiin ja naisiin, jotka haluvat vapautensa siellä.
Jos sen saavat, siitä saattaa tulla yhtä karmeaa kuin mikä oli 90-luvulla vapauden tulkinta entisissä itäisen Euroopan maissa , mutta heidän pitäisi ainakin saada yrittää muodostaa oman vapautensa muoto ja oikeudet omaan elämäänsä.
jope
(Ei liity suoraan tähän, vaikka liittyy lukkiutuneisiin käsityksiimme vapaudesta, mutta olen nyt kohta vuoden miettinyt Jugoslavia-kysymystä.
PoistaEli: sosialistinen valtio, mutta ovet olivat auki tulla ja mennä. Miljoonat kävivät muualla töissä läntisessä Euroopassa. Mutta tulivat takaisin, ja lähtivät sitten uudestaan ja tulivat takaisin. Ei tyhjentynyt valtio asukkaistaan, väki kasvoi. Muureja ei tarvittu.
Tähän juttuun hiljenee moni oikeistolainen koska ei sovi Pakko päästä muurin yli- stooriin tuo esimerkki eikä osaa vasurikaan sanoa mitään - koska jugot niin tuntemattomia ja outuja, ja sitten ne vielä "pahat serbit."
Sosialismi oli siellä toki vapaampaa mutta köyhä oli maa silti eikä siellä rikastumisunelmia päässyt toteuttamaan monikaan. Oikku. Kiinnostava. jope)
Mun mielestä mikään syytös jotain ulkopuolista toimijaa kohtaan tai mikään islamistisen tasavallan puolustuspuhe ei pyyhi pois sitä tosiasiaa, että hallinto on murhannut kymmeniätuhansia siviilejä, omia kansalaisia alle kuukaudessa. Jos on mitään oikeudenmukaisuutta, jota voidaan käytännössä jakaa, on suuri vääryys ja synti olla sitä jakamatta.
PoistaOlen subjektiivisesti sitä mieltä, että islamistiset ja jihadistiset hallinnot ovat näyttäneet oman osaamisensa: ne kaappaavat yhteiskunnan ja käytännössä tuhoavat sen sekä sisältä käsin että ulkoa käsin tuomalla ideologiansa mukaisen toiminnan kautta ulkopuolisten toimijoiden eli vihollistensa väkivallan tavallisten ihmisten taakaksi. Kun ei osata muuta kuin väkivaltaa, loppukin on väkivaltaa. On kaamea kirous joutua tuollaisten hallintojen ohjaamaksi.
Ei mulla ole tähän mitään muuta korkeampaa eettistä perustetta kuin se että kohtuuton väkivalta on väärin eikä pelkillä sanoilla lopu.
Tämä aiheuttaa itsessänikin syvää ristiriitaa, sillä en näe väkivaltaa ensisijaisena ratkaisuna. Joskus kohdennettu rangaistus ja voimankäyttö ovat käytännön välttämättömyys, etenkin jos se on keino lopettaa tuho ja avata parempia mahdollisuuksia uhrien kannalta.
PoistaKyllä, iranilaiset tarvitsevat tukea ja apua vapauteensa, jonka sitten itse uudelleen määrittelevät. Ongelma: Iranilla todella vahva armeija. USA ei kykene sitä ilmaiskuilla voittamaan. Armeijan täytyisi vaihtaa puolta. Niinhän se meni aika pitkälle islamilaisessa vallankumouksessa -79.
PoistaMutta edelleen ihmettelen länsimaisen poliittisesti aktiivisen nuoren porukan välinpitämättömyyttä iranilaisten ikätoveriensa ahdinkoon. Ei näin.
jope
Ja vaikka kavahdan aina kun jossakin puhutaan siitä historian oikeasta puolesta varmana oikeassaolemisena, niin tuolla liikkeellä olevat nuoret jätkät ja naiset jotka ovat vapautensa puolesta liikkeellä, ovat varmasti sillä historian oikealla puolella. Heillä on varmasti oikeat arvotkin. Luulisin että suurinpiirtein näin: mä ainaki haluun päättää ite mitä mä mun elämältä haluun ja mitä mä aion tehä.
PoistaSe arvo on oikea aina ja kaikkialla vaikka haaveet sitten usein kaatuvatkin.
jope
Tosiaan: jos vastakkain Iranin nuoret ja islamistit, niin ei kahta sanaa. Koko väkivaltaisen aatteen voisi räjäyttää hevon helvettiin ja maailma ei kärsisi siitä millään tavalla, päin vastoin - nuoret, naiset jne. saisivat rakentaa elämäänsä paljon puhtaammalta pöydältä. Tämä voi tietenkin tapahtua vain ajatusleikkinä, mutta on kyllä niin että jos Iranin hallinto kaatuu, se voi saada aikaan melko myönteisenkin dominoefektin, siis parhaassa tapauksessa. Koskaan ei kuitenkaan etukäteen voi tietää mitään varmaksi.
PoistaJope, olemme varmaan kohtuu samaa mieltä mutta onhan nyt lähihistoria (50luku nyt vaikkapa) vaikuttamassa tämän hetken asioihin oli nykytilanne sitten mikä tahansa vastuun ja vapauden ja niiden ongelmien suhteen. Lausumani tarkoitus oli: 50luvun sotkut johtivat 79 kumoukseen jonka hedelmiä ovat nykyhetken haasteet. Voit kiistää tämän jos haluat, mutta ei minulla siitä mitään keskusteltavaa ole. Näen länsimaisen järjestelmän haitallisena maailmassamme - ja mitä hyötyjä siitä onkin terrorismin alueella se päihittää isotkin diktatuurit. Ei tässäkään ole mulle mitään keskusteltavaa, se on ihan kylmää objektiivista faktaa. Saa olla erimieltä, ei se haittaa. Sitten se kysymys että miten elämää sitten pitäisi elää iranilaisten nuorten tai suomalaisten nuorten (tai minun jos mikään politiikka ja järjestelmä ei kelpaa) - se onkin ihan aito ja vaikea kysymys. Jokapäiväinen. Onneksi saamme elää, kuitenkin. Iloa ja rauhaa sisimpään ja ympärille kullekin sielulle ja ruumiille! Yt. Jm
VastaaPoistaPs. Pahoittelen torjuvaa sävyä, Jope! Ei mulla ole keskusteluakaan vastaan mitään. Aika vähän sanottavaa tosin. Iranin hallituksen massiivinen väkivalta on tietenkin väärin. Sen paranoidi asenne on ulkoisten vihollistenkin muovaamaa. Mielenosoitukset Iranissa kai sujuivat kohtuu rauhallisesti tammikuun alkupuolelle jolloin mellakointi alkoi oletettavasti ulkopuolisten provokaattorien tarkoittamalla tavalla. Siitä eteenpäin on mennyt paljon pieleen, sisällissodankaltainen sotku. Olisikin niin että tavalliset ihmiset saisivat muodostaa elämänsä muodon rauhassa eri maissa ja sitten kohdata tasaveroisina käyden kauppaa, vaihtaen ajatuksia, ideoita, teknologiaa, taidetta ja hupia. Kauppasaarrot, myyräntyöt, alueelliset kahnaukset ja sun muu, ideologiat, isojen pelurien geopoliittiset junailut, sotkevat sen. Liekö realistisia ratkaisuita näihin ongelmiin. Suomen kohdalla voisi olla jotain mahdollisuutta jos siirryttäisiin häpeilystä ja alistumisesta myötätuntoiseen ja itsetuntoiseen asentoon. Tämä ei vielä ole reaalipoliittinen ohjelma. Yt. Jm
PoistaTilanne elää monella tavalla. Varmuutta asioiden luonteesta ei voi sanoa mitenkään täydellisesti. Minusta iranilaisten protestointi on aitoa eikä ulkoa päin masinoitua siinä suhteessa, että se on jatkunut todella pitkään - varmasti siksi, että ihmisillä - varsinkin nuorisolla, jota on erittäin merkittävä osa koko Iranin väestöstä - on nykyisin diasporan ja internetin kautta näkymä siihen miten toisaalla on ja mitä vapauksia ihmisillä on länsimaissa. Lännessä on moni asia pielessä, mutta silti länsi on vetovoimainen suhteessa Lähi-itään ja muuallekin. Ihmiset lähtevät tänne paremman elämän toivossa.
VastaaPoistaIranin diaspora ajattelee aidosti, että ne jotka pyrkivät selittämään hallinnon toimet tai islamin pakkovallan parhain päin tai ulkopuolisten tahojen aiheuttamina (Rejai Pahlavi, Mossad, CIA), vähättelevät tuhoa ja kärsimystä, johon nimenomaan hallinto on kansalaiset asettanut - tällaiset selitykset, joita tietyt tahot viljelevät, eivät tee oikeutta kansalaisille, joita valtion ja uskonnon tiukka yhdistäminen ei kiinnosta. Iranissa Khamenein teloituskäskyjä verrataan avoimesti ISISin toimiin.
Kylmän sodan aikaan eli Neuvostoliiton ja USAn jännitteisiin ja valtapyrkimyksiin palautuvat monet viritelmät, jotka näkyvät yhä Lähi-idässäkin. Vallankumousaate ja sosialistis-kommunistinen vaikutus erinäisissä kansannousuissa ja islamismin levittämisessä ja Yhdysvaltojen vallan torjumisessa on yksi polttopiste - se näkyy Iranissa ja Palestiinassa. Iranin islamisteja tukevat Venäjä ja Kiina, jotka käyvät sotaa länttä vastaan ja omien hallintojensa pysyvyyden puolesta. Tähän sotaan on luotu käsitteet ja symbolit Neuvostoliitossa, myös akateemisella tasolla, ja ne ovat olleet jopa näinä viikkoina yhä osa tiettyjen akateemistenkin kommentaattoreiden puheita (varsinkin USAn radikaalivasemmiston) ja osa pro Palestiina -mielenosoituksia, joista osassa palestiinalaistunnusten kanssa liehuu Iranin islamistisen tasavallan tunnukset, siitä huolimatta, että Iranin islamistit ovat tekemässä modernin ajan raainta joukkoteurastusta, nimenomaan sellaista joka kohdistuu omaan kansaan. Tavallaanhan tämä on ihan reilua ja loogistakin, koska Hamas ja islamistinen tasavalta ovat samalla asialla ja ovat kumpikin valmiita tuhoamaan vaikka merkittävän osan omaa väestöään valtansa pitimiksi - kumpaakaan ei kiinnosta oman yhteiskuntansa kehittäminen, vaan Israelin tuhoaminen. Tämänkin sanottuani korostan, etten kuitenkaan usko, että kaikki palestiina-aktivistit hyväksyvät islamistisen tasavallan väkivaltaa, vaikka osa joko tietoisesti tai typeryyttään pitää sen tunnuksia esillä.
Moni vasemmistolainen näkee sitten Israelin USAn proxyna, joka pitää USAlle sillanpääasemaa Lähi-idässä ja on kolonialisti ja tuhovoima omalta maa-alaltaan, joka on noin 1 prosenttia muslimien alueista, joille he ovat levittäytyneet Lähi-idässä ja Afrikassa tuhoten kristittyjen ja juutalaisten yhteisöt. Minä en puolusta kaikkia Israelinkaan toimia, mutta näen kuitenkin arvokkaana sen, etteivät he anna huuhtoa itseään mereen. Asutuskolonialismi on monessa suhteessa törkeää, kuten on jatkuva pienen mutta hyvinvoivaksi rakennetun valtion kimppuun hyökkääminenkin (jossa Iran on ollut iso taustatekijä).
Itse en usko ajatukseen, että kaikki kulttuurit, osakulttuurit ja uskonnot ja ideologiat ovat hyviä ihmisyyden kannalta. On kulttuureja, ideologioita ja uskontoja, jotka vievät ihmiseltä käytännössä kaiken ja jotka ovat lähinnä haitallisia - ehkä niissä on joskus ollut jotain ideaa, mutta niiden aika on käytännössä ohi siinä mielessä, että kun niitä implementoidaan yhteiskuntiin, jälki on kaameaa. Vaikka voidaan sanoa, että jokainen ehdoton valtajärjestelmä on tällainen, ei tarvitse kuin asettaa rinnakkain eri yhteiskunnat ja katsoa, miten ne toimivat, menestyvät, millaisia oikeuksia ihmisillä on. Yhteiskuntia ohjaavien periaatteiden toimivuus paljastuu äkkiä. Voisin sanoa, että jokainen läntinen demokratia on virheineenkin parempi kansalaisilleen kuin yksikään islamistisen tasavallan tapaisen hallinnon ohjaama valtio.
PoistaTietenkään edellinenkään ei ole mustavalkoista tai yksinkertaista, koska yhteisöt eivät ole eristettyjä. USAssa on valtavia sisäisiä ongelmia (huumeet, aseväkivalta, epäterve poliittinen liikehdintä) ja sillä on ulkopoliittisia ongelmia (liialliset valtapyrkimykset), mutta silti sen toiminnassa on minusta demokratian kannalta aste-ero esimerkiksi Venäjän tai Kiinan tai Iranin toimintaan, jotka tappavat / tapattavat häikäilemättä omia kansalaisiaan - näissä maissa esimerkiksi valtaa ei ole hajautettu kuten USAssa eikä oikeuslaitos toimi.
Samoin Iranissa, Kiinassa ja Venäjällä ei ole todellista sananvapautta tai uskonnonvapautta tai identiteetin vapautta (vähemmistöt).
PoistaOtan tähän vain yhden esimerkin vähemmistöjen kohtelusta kommunistisissa ja islamistisissa maissa. Sikäli kuin niissä on kristittyjä ja kristillisiä kirkkoja (ja niitä on pääasiassa maan alla), nämä yhteisöt kohtaavat vakavaa vainoa. Tällä hetkellä liki 300 miljoonaa kristittyä kokee rankkaa vainoa kommunististen ja islamististen hallintojen taholta. Minusta tämä kertoo erittäin karua kieltä, jos verrataan tilannetta länsimaihin, jotka ottavat muslimeja vastaan miljoonittain.
PoistaSama voitaisiin sanoa sukupuolivähimmistöistä, ja jossakin määrin ja lievemmin naisista islamistisissa maissa.
Toki myös muslimeja vainotaan - Kiinan vaikutusalueilla miljoonat uiguurit ovat vainon kohteena.
Poista”Kyllä, mutta. ”
PoistaJos haluaa samaistua nykymaailmassa johonkin isojen konfliktien osapuoleen, se onnistuu, ja löytyy argumentit ja aineistot. Hyvä harjoitus itsekullekin on kääntää pöytä ja tarkastella uusiksi. Mutta keskustelu olisi loputon …
Iran ja Israel ovat monessa toistensa peilit. En ole kummankaan kannalla. Kokonaisuus on pielessä. USAn ero Kiinaan/Venäjään on väkivallan kohteissa (ulkopuolella) joskin suunta voi olla muuttumassa.
PoistaElämä kuitenkin kutsui! Jm
Totta kai voidaan aina lähteä jostakin absoluuttisesta tilanteesta ja sanoa, että kaikki on mätää, mikä ei ole täydellistä. Iranilla ja Israelilla on samankaltaisuuksia, mutta ne eroavat myös toisistaan monessa olennaisessa asiassa.
PoistaNiitä on oikeastaan edes turha luetella, mutta muutama. Iran on rikas maa, jonka infrastruktuuria islamistinen hallinto ei ole kyennyt pitämään yllä - se tuli käytännössä valmiiseen pöytään 1979 ja on onnistunut rapauttamaan lähes kaiken olennaisen. Sotateollisuuteen se on kyennyt. Israel on täynnä teknologisia innovaatioita ja käytännössä muuttanut joutomaan kukoistavaksi noissa oloissa.
Israel ei ole julistanut lähtökohtaisesti minkään valtion tuhoa, kuten Iran on Israelin. Israel on toki hyökännyt toistuvasti vihollistensa kimppuun, kun sitä kohtaan on isketty, eikä ole jäänyt odottelemaan tuhoaan. Kun Iranin islamistit kohtaavat loppunsa, alue rauhoittuu huomattavasti Abraham-sopimusten myötä, koska moni muukin maa on ymmärtänyt, että on parempi käydä kauppaa kuin sotia.
Iran alistaa kansalaisiaan törkeällä tavalla ja tappaa heitä. Israelissa elää 2 miljoonaa arabia paremmissa oloissa kuin yhdessäkään lähialueen muslimimaassa. Jopa Länsirannalla ja Gazassa on eletty rauhan aikana paremmissa oloissa kuin ihmiset (poislukien äkyrikkaat) ympäröivissä arabimaissa.
Vihollisuuksissa ja sodissa kuolee ihmisiä, Israel on myös tehnyt sotarikoksia, mutta kun hallinto alkaa tappaa omia kansalaisiaan, ero on valtava. Tässä suhteessa Irania ja Israelia ei voi mitenkään verrata.
Siis Iran on tappanut alle kuukaudessa suuremman määrän omia kansalaisiaan kuin siviilejä on kuollut Ukrainan sodassa tai Gazan sodassa. Arviot ovat 50 000 - 60 000 murhatussa kansalaisessa. Naiset raiskataan uskonnon vuoksi ennen kuin heidät tapetaan - vain neitsyet pääsevät paratiisiin. Kun Iranin ihmisoikeusrikkomuksia päästään selvittämään, on yhä ihmisiä, jotka vihaavat länsimaita niin paljon, että syyttävät kaikesta USAA, Israelia ja keitä muita nyt perinteisesti syyllisten listoillaan pitävät.
PoistaItse en ole näiden sotien osapuoli. Silti sympatiani ovat erittäin vahvasti vapautta haluavien iranilaisten puolella. Tunnen erittäin suurta antipatiaa jokaista ideologiaa ja uskontoa kohtaan, joiden lähtökohtana on alistaminen ja vääräuskoisten / toisinajattelijoiden elimininointi. Onneksi noita ideologioita ja uskontoja ei ole nykyisin kovin monta määräävässä asemassa, silti niitä on jokunen liikaa. Mikäli tietyt ideologiat ja uskonnot kykenisivät käytännössä rauhalliseen elämään hallitsemillaan alueilla, ei minulla ole mitään sitä vastaan, että niissä uskotaan täysin utopistisiin asioihin. Toki tässäkin juuri valta on se, joka enimmäkseen kaiken pilaa, mutta kun ajatusmalleihin on rakennettu mukaan väkivalta, kuten kommunismissa ja islamissa, niin väkivallalle luodaan erittäin otollinen maaperä. Ihminen on aatteesta ja uskonnosta riippumatta aggressiivinen laji, väkivaltainen laji, joten kaikki mikä mahdollistaa opissaan ja julistuksessaan väkivallan, on jo lähtökohdissaan mahdollistamassa katastrofia.
Jos sosialistiset / kommunistiset maat ja muslimimaat ovat niin hienoja paikkoja, miksi sieltä halutaan länsimaihin ja vieläpä kaikkein saatanallisimpiin maihin kuten Yhdysvaltoihin? Miksi ihmiset eivät pakene Kuubaan, Venezuelaan, Venäjälle, Kiinaan tai Iraniin nauttimaan elämästään? Ehkä ihmisten elämänkokemus kertoo jotain muuta kuin meidän turvatuissa oloissamme syntyneet ajatukset. Minä olen samaa mieltä siitä, että länsi on monin tavoin korruptoitunut ja että se tulee vielä riistämään kansalaistensa vapauksia ja että moni elämäntapa täällä on epäterve, mutta täällä on kuitenkin mahdollisuus valita miten elää ja elää toisin. Tässä on mielestäni olennainen ero. Väkivaltaa, hyväksikäyttöä, riistoa on kaikkialla. On aina ollut, missä on ihmisyhteisöjä. Demokratian aika on äärimmäisen lyhyt ja ohut vaihe ihmisen historiassa - voi olla että se pyyhkiytyy myös pois, kun taistelu resursseista todella alkaa.
PoistaEn ole kehunut kai mitään maita, olenko? Demokratian ongelma on että se ulkoistaa väkivallan jota epädemokratia kohdistaa omaan kansaan. Samalla kun Maon Kiina ja Stalinin Neukkula tuhosivat kansojaan, USA tuhosi maita kuten Korea ja Vietnam. Yst. Jm
PoistaOn se noinkin, en kiistä! Sotateollisuuden pitää pyöriä.
PoistaAh. Lisää lihaa myllyyn.
PoistaOikeasti vaan harmittaa aika paljon tää maailma. Einstein ja Freud joskus keskustelivat sotien loppumisen mahdollisuudesta kirjeitse. Eivät jääneet kovin toiveikkaiksi. Mutta sitten kuitenkin - väkivallasta ja sorron kirjoista huolimatta - ihminen pystyy myös runoilemaan ja tekemään työtä tai freudilaisittain rakastamaan ja tekemään työtä.
Rukoilemaan kirjoitin mutta Autocorrect päätti että runoilemaan.
PoistaHuhutaan muuten että munkki Valamossa on kaivanut laukustaan sun Bosch-opuksen.
PoistaMaailma on julma, ja yhä julmemmaksi käy kaikilla ihmisen keksimillä välineillä ja vallan kasvaessa ja ulottaessaan lonkeroitaan yhä laajemmalle. Rukous, runous, hengitys, kaikki tärkeitä, pitäisi aloittaa ja lopettaa niillä päivä ja välillä keskeyttääkin. On niin helppoa tulla vetäistyksi kaikkiin väkivaltaisiin ja sekoittaviin affekteihin. Täytyy rauhoittua. Oletko muuten Valamossa nyt? Tunnen Serafimin, mutta liekö hän Valamossa tällä hetkellä?
PoistaPysähtyminen on kyllä tärkeää. Psyyken vaihteet.
PoistaOon käynyt vuosien varrella kahdesti Valamossa. Merkillinen ja hieno paikka. Lintula jossa piipahdin vajaa 20v sitten oli hiljaisuuden paikka. Valamo taas jotenkin tuntuu maailmojen risteykseltä. Yllättävän monia ortodoksituttuja on tullut eri suunnilta. Itse olen nimellisesti luterilainen, käytännössä yhtä kysymystä.
En tiedä keitä Valamossa vaikuttaa nykyään.
Poista4,849 Christians Killed Last Year. By Islamism and Communism.
VastaaPoistaOpen Doors just released their 2026 World Watch List, and the numbers are staggering. 388 million Christians are facing persecution worldwide - that's one in seven believers on earth. 4,849 were killed for their faith this year alone, with 3,490 of those deaths happening in Nigeria.
When you look at the Top 15 countries, a pattern emerges. They fall into two categories: religious totalitarianism and atheist totalitarianism. Some worship Allah or other gods and demand submission to religious law. Others worship the state itself and demand total loyalty to the collective.
The common thread? Totalitarian regimes can't tolerate Christianity because it refuses total submission. Christianity says "render unto Caesar what is Caesar's, unto God what is God's" - acknowledging earthly authority while maintaining ultimate loyalty to God. That divided allegiance is exactly what totalitarianism cannot allow.
But here's what matters for us: Of all the totalitarian threats persecuting Christians worldwide, only two are actually threatening the West right now - Islamism and Communism. These aren't distant problems. Islamism is being accommodated here under the banner of "diversity" and "tolerance," while communism is being sold as "compassion" and "equity."
Look at what these ideologies actually do to Christians when they have power. Somalia, Yemen, Pakistan, Afghanistan - Islamic governance produces systematic persecution. North Korea, China, Vietnam, Laos - Communist totalitarianism treats Christianity as an existential threat. These aren't random bad actors. These are the same enemies working to subvert Western civilization.
En Valamosta sen kummemmin kirjoita nyt. Luostarit ovat tärkeitä paikkoja, missä pystyy omistautumaan kilvoitteluelämälle.
VastaaPoistaToinen vaihtoehto on avioliitto. Kuitenkin monet kilvoittelevat yksinelämisessään.
Ortodoksisuus sijaitsee siinä elämäntavassa missä elää, mitä ryhtyy tavoitteellisesti etsimään ja elämään.
Asiat eivät jää tunnustelun ja fiilistelyn tasolle.
Ortodoksisessa kodissa on seinällä ikoneita ja niiden luona pysähdytään rukoilemaan ja tekemään ristinmerkkejä.
Ortodoksisessa kodissa on myös ortodoksinen rukouskirja ja muuta ortodoksista tietä ylläpitävää kirjallisuutta. Sisimmän ruokaa.
Ortodoksisessa kodissa yritetään harjoittaa erilaisia paaston tapoja kuten vaikkapa netti- ja kommenttipaastoa.
Ortodoksi tavoittelee kaikessa vaatimatonta ulkoista elämisen muotoa.
Ortodoksi käy kirkossa, pitäisi käydä.
Demoninen henkimaailma ja maailman huohotus haastavat ortodoksia.
Ortodoksisuus on taistelua sielun pelastumiseksi.
Kuka tahansa pääsee alkuun, kun ryhtyy käymään kirkossa. Ottaa yhteyttä pappiin ja ilmoittautuu katekumeeniopetukseen.
Ortodoksit eivät melua omasta uskostaan. He yrittävät vastata kysymyksiin niin hyvin kuin osaavat. Jos ei kysytä, ei ole mitään syytä vastata.
Ortodoksinen elämä on jokapäiväistä arkea.
Ortodoksiseen kirkkoon liittyminen ei ole niksi päästä eroon kärsimyksestä ja vaivoista. Juuri kirkkoon liittyminen saattaa enentää kärsimystä ja vaivoja maallisessa mielessä.
Ortodoksisella ihmisellä on ehkäpä useinkin erilaisia kausia kuten masennuskausia, jolloin yhteys uskoon tuntuu katoavan.
Jos haluaa kiteyttää ortodoksisuutta, se silloin mahtuu hyvin Jeesuksen rukoukseen:
"Herra Jeesus Kristus, Jumalan Poika, armahda minua syntistä."
Rukous osoitetaan kohteelle, jonka jumaluus tunnustetaan siis Kristukselle. Rukouksessa on katujan pyyntö ja luottamus. Rukoilija katuu syntisyyttään ja pyytää armoa ja uskonsa heittäytymisessä uskoo armoon.
Jari.
Ortodoksisessa elämässä on eräs asia mikä auttaa paljon ja se on oman käsitykseni mukaan (taas suurin kirjaimin) NÖYRYYS.
PoistaIhan aito nöyryyden asenne. Tradition kokemusta ja tietoja voi lukea nöyrin mielin.
Tarkoitan tietenkin oikeanlaista nöyryyttä, joka löytyy kaikenlaisten tekojen ytimestä.
Jari.
Mikä on ortodoksisuuden ja terveen järjen suhde?
PoistaTotta kai on terve järki! Jouduin eilen painottamaan eräälle henkilölle sen merkitystä, kun katsoin hänen käyttäytyneen liian luottavaisesti siten, että olisi sen kautta saattanut joutua ongelmiin.
Järjen käyttö on aina sallittua. Luen parhaillaan myös Thomas Eriksonin kirjaa Valehtelijat ympärilläni.
Jari.
Kyllähän tuossa, Jari, kuvasit perimmiltään ihan kaikenlaisten kristillisten yhteisöjen elämäntavan tai pyrkimyksen. Tuollaiset elementit ovat olennaisia. Joitakin elementtejä ortodoksisuudessa on, mitä ei ole muualla, perusasiat, kun homma on ymmärretty, juuri tuota.
PoistaVesa, jotain yritän sanoittaa.
PoistaLaitan tähän vielä yhden kappaleen Kallistos Waren kirjasta Ortodoksinen tie. Se palaa aina silloin tällöin mieleeni ja kuuluu seuraavasti:
Pyhä Serapion Sindonilainen, yksi tunnetuimpia Egyptin erämaan isiä 300-luvulta, teki kerran pyhiinvaellusmatkan Roomaan. Täällä hänelle kerrottiin kuuluisasta erakkonaisesta, joka asusti pienessä huoneessa poistumatta siitä koskaan. Tuntien suurta epäluuloisuutta hänen elämäntapaansa kohtaan Serapion, joka itse oli suuri vaeltaja, meni hänen luokseen ja kysyi: "Mitä sinä täällä vain istut?" Nainen vastasi tähän: "Minä en istu. Minä olen matkalla."
Ware toteaa, että kristittynä oleminen merkitsee matkalla olemista.
*
Niin, jokainen voi olla matkalla ja vieläpä seikkailumatkalla oikein käsittäen omassa kodissaankin.
*
Taas joku saattaa turistimatkailla vaikutelmia ahmien eikä kyseessä ole sisimmän rakentaminen.
Myös luostarit voivat olla turistiahminnan kohteita eikä suinkaan niin, että tehtäisiin silloin tällöin pyhiinvaellusmatka osana omaa hengellistä tietä.
*
Ei ole asiani arvioida ihmisten matkojen syitä.
Jumala tekee ihmeitä ja antaa jollekin havahduttava oivalluksen kesken turistimatkan...
En vain itse pysty rientämään paikasta toiseen vaikutelma-ahmattina.
Enemmänkin kuin tuo nainen huoneessaan.
Jari.
Se mikä ortodoksisuudessa on aivan valtavan elähdyttävää ovat pyhien elämäkerrat. Niihin ei voi kyllästyä ikinä.
PoistaOma lukeneisuuteni tässä asiassa on vain pieni pintaraapaisu.
Me tarvitsemme kristillisyyden roolimalleja, vaikka ne olisivatkin säikähdyttäviä.
Jari.